A vitamin türevi özel geliştirilmiş haplar (isotretinoin) yaygın sivilce ve antibiyotik tedavisi ile geçmeyen sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. İlaçla ilgili pek çok yanlış bilgi mevcuttur. Bu ilaç ile ilgili doğru bilgi almak için mutlaka aşağıdaki açıklamaları okuyun.

1.İsotretinoin kısırlık yapar mı?

İlaç A vitamini türevidir ve A vitaminler gebelik sırasında kullanılamazlar. Eğer kullanılırsa bebekte bazı organ hasarları yapabilir. O nedenle İSOTRETİNOİN hamilelerde asla kullanılmamalıdır. Tedavi süresince ve tedavi bittikten en az 1 ay sonraki süreye kadar hamile kalmak önerilmemektedir. İlacı üreme organlarına etkisi yoktur.

2.İsotretinoin depresyon vb ruhsal hastalık yapar ya da intihara eğilime neden olur mu ?

Yapılan bilimsel çalışmalar isotretinoin ile ruhsal hastalık oluşma riski arasında bir bağlantı gösterilememiştir. Ancak daha önce depresyon tedavisi almış hastaların ilacı dikkatli kullanması önerilmektedir.

3.İsotretinoin ilacının en sık görülen yan etkisi cilt kuruluğudur.

İsotretinoin tedavisi sırasında ciltte, dudaklarda ve saçta kuruluk gözlenmektedir. Tedavi sırasında dudak ve cilt için nemlendirici krem ve losyonlar kullanılması gereklidir. Saçlarda kuruluk bazen saç dökülmesine neden olabilir. Ancak bu dökülme geçici bir durumdur ve ilaç kesildikten sonra normale döner. Göz kuruluğu  olabilir. Bu durumda yapay gözyaşı damlaları kullanılabilir.

4.İsotretinoin alan hastalarda kemik ağrıları olabilir mi?

Özellikle uzun sure ve yüksek doz ilaç alanlarda kemik ağrıları görülebilir. Ancak bu durum herhangi bir bozukluğa bağlı değildir.

5.İsotretinoin kan yağlarında artışa neden olabilir.

 Uzun sure ve yüksek doz isoretinoin kullanan hastalarda kan yağlarında yükselmeler olabilir. Ancak genç hastalarda ve kısa sureli tedavi alan hastalarda bu yan etki sık görülmez. İlaca bağlı artan kan yağları, ilaç kesildikten 2 ay sonra normale döner. O nedenle ilaca başlamadan önce mutlaka kan yağlarının ölçüldüğü bir kan tetkiki yapılmalıdır.

6.İsotretinoin tedavisi almakta olan hastalar tetrasiklin grubu antibiyotikler ve saf A vitamin ilaçları ve A vitamini içeriği fazla olan yiyecekler (havuç , ciğer gibi) almamalıdırlar. Ayrıca ilaçla birlikte alkol almamalıdırlar.

ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan, Uz. Dr. Gökçen Alyamaç sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Copyright 2016 UZ.DR. GÖKÇEN ALYAMAÇ Tüm hakları saklıdır.