Vitiligo cilde renk veren hücrelerin kaybına bağlı oluşan ve beyaz lekeler olarak görülen bir hastalıktır. Vücudun her yerinde görülebilir. Güneşe maruz kalan açık yerlerde daha sık görülür. Koyu ten rengine sahip esmer kişilerde daha fazla ortaya çıkmaktadır.
 

Hastalığın oluşuma neden olan faktörler güneş ışığı, ağır hastalık durumları, stres sayılabilir.

Hastalığın seyri kişiden kişiye değişmektedir. Bazen vücutta az sayıda beyaz leke olarak başlayan hastalık bir sure sonra  kendiliğinde geçebilir. Ancak bazı durumlarda beyaz lekeler giderek yayılır ve tedaviye iyi cevap vermeyebilirler.

Vitiligolu hastalarda bazı iç organ hastalıkları daha sık görülmektedir. Bu hastalarda tiroid hormon fonksiyonları, şeker hastalığı, kansızlık ve vitamin eksiklikleri mutlaka araştırılmalıdır.

ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan, Uz. Dr. Gökçen Alyamaç sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Copyright 2016 UZ.DR. GÖKÇEN ALYAMAÇ Tüm hakları saklıdır.